Kolejny grant dla dr Barbary Pucelik
Projekt „Innowacyjna (nano)hormonochemioterapia: Nowe strategie dostarczania leków w terapii hormonozależnych nowotworów piersi” otrzymał finansowanie w ramach pierwszego naboru wniosków w działaniu FIRSTTEAMFENG – konkursie, organizowanym przez FNP Foundation for Polish Science. Spośród prawie 200 wniosków wybrano 27 najlepszych. Jesteśmy jedynym instytutem Sieć Badawcza Łukasiewicz, który otrzymał finansowanie.
W Polsce stwierdza się rocznie ponad 20 tys. nowych przypadków zachorowań na raka piersi. Oznacza to, że 1 na 8 kobiet, w którymś momencie życia zachoruje na ten nowotwór. Obecnie koniugaty lekowe są najbardziej obiecujące, między innymi w leczeniu przerzutowego raka piersi HER2+. Ostatnie doniesienia wskazują nawet, że dzięki nim będziemy w stanie leczyć chorych z przerzutowym rakiem piersi tak jakby była to choroba przewlekła. Niestety, koniugaty to bardzo trudne do otrzymania cząsteczki, które stosowane są w kolejnych liniach leczenia i stanowią jedną z najdroższych terapii.
Rak odbiera pacjentom wiele możliwości, ale daje też kolejne i zadaniem naukowców jest je dostrzec i po nie sięgnąć. Dlatego też, celem projektu jest opracowanie innowacyjnych nanoleków opartych na unikalnych połączeniach chemioterapeutyk-lek hormonalny oraz systemu ich celowanego dostarczania, który pozwoli na zminimalizowanie problemów związanych z wytwarzaniem koniugatów przeciwnowotworowych. Realizacja projektu zwiększy szansę nie tylko na rozwój unikalnych (nano)hormonochemioterapeutyków, ale również, dzięki współpracy z onkologami – ludzkich modeli raka piersi do badań nad lekami, pozwalających na zmniejszenie kosztów i czasu badań przedklinicznych.
– Wysoka interdyscyplinarność utworzonej grupy badawczej, a także wsparcie partnerów naukowych – Harvard University Harvard Medical School-Massachusetts General Hospital oraz Aragon Nanoscience and Materials Institute (Universidad de Zaragoza) i partnera gospodarczego Selvita SA umożliwi prowadzenie wielokierunkowych badań nad nanolekami, które zmierzają do wspólnego celu jakim jest jakość, bezpieczeństwo i skuteczność terapeutyczna – mówi Dr Barbara Pucelik – Lider Obszaru Nanomateriałów i Biotechnologii Medycznej w Centrum Technologii Inspirowanych Naturą Ł-KIT.Projekt „Innowacyjna (nano)hormonochemioterapia: Nowe strategie dostarczania leków w terapii hormonozależnych nowotworów piersi” i otrzymał finansowanie w kwocie 3 999 920 PLN.