Foresight Technologiczny Odlewnictwa Polskiego

Niniejsza publikacja powstała na bazie raportu z realizacji projektu pod tym samym tytułem, wykonywanego w latach 2006-2008 przez konsorcjum składające się z: Instytutu Odlewnictwa (koordynator i główny wykonawca projektu), Wydziału Odlewnictwa AGH, Odlewniczej Izby Gospodarczej oraz Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich.

W publikacji przedstawiono:

1. Analizę projektów typu Foresight w najbardziej uprzemysłowionych i wiodących w odlewnictwie krajach świata (USA, Niemcy), tj. analizę opracowania amerykańskiego pt. „Odlewnictwo metali – przemysł przyszłości” oraz opracowania niemieckiego „Strategia rozwoju odlewnictwa w Niemczech do roku 2010”.

2. Analizę warunków zewnętrznych (brzegowych) otoczenia branży odlewniczej i ich wpływ na przyszłość odlewnictwa.

3. Łańcuch dostawców i jego znaczenie dla rozwoju odlewnictwa.

4. Porównanie struktury kosztów produkcji odlewów w wybranych krajach, porównanie cen robocizny.

5. Uwarunkowania formalno-prawne (akty prawne i ograniczenia dotyczące ochrony środowiska, uwarunkowanie kredytów bankowych, relacje walutowe).

6. Trendy i tendencje rozwoju sektorów głównych odbiorców odlewów.

7. Trendy rozwojowe odlewnictwa w krajach o rozwiniętej gospodarce – USA, Japonia, kraje UE.

8. Trendy rozwojowe odlewnictwa w krajach o niskich kosztach robocizny – Rosja, Chiny, Indie, Meksyk, Brazylia.

9. Odlewnie w Polsce (charakterystyka gospodarki, status organizacyjny, stan i struktura własnościowa polskich odlewni, całkowita wielkość produkcji i jej zmiany w ostatnim dziesięcioleciu, eksport, import, nakłady inwestycyjne poniesione w przemyśle odlewniczym w latach 2003-2005 oraz planowane w latach 2006-2007, zatrudnienie i wydajność w odlewniach).

10. Ocenę Trendy rozwojowe odlewnictwa w krajach o poziomu technicznego polskiego odlewnictwa (odlewnie żeliwa, staliwa, metali nieżelaznych) – benchmarking.

11. Proponowane kierunki badań i rozwoju polskiego odlewnictwa warunkującego jego konkurencyjność w warunkach globalizacji międzynarodowej konkurencji.

Skip to content