hub4industry – European Digital Innovation Hub (EDIH)

Projekty realizowane

Cele projektu

  1. Demonstracje technologii 4.0 w showroomie hub4industry- W dwóch krakowskich lokalizacjach znajduje się nasz showroom Fabryki Przyszłości. Firmy ASTOR, T-Mobile i Krakowski Park Technologiczny stworzyły inspirującą przestrzeń, która demonstruje, jak w praktyce działają rozwiązania i technologie Przemysłu 4.0. Showroom jest otwarty dla wszystkich przedsiębiorców, wizyty są darmowe.
  2. Diagnozy dojrzałości cyfrowej wg ADMA i budowa mapy drogowej transformacji w kierunku przemysłu 4.0 – Dobre planowanie zmiany to warunek skutecznie przeprowadzonej transformacji cyfrowej do nowoczesnej fabryki przyszłości. Doświadczeni eksperci konsorcjum hub4industry przeprowadzą dogłębną analizę dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstwa – zgodnie z uznaną metodyką Advanced Manufacturing (ADMA), poprowadzą warsztaty strategiczne i pomogą stworzyć plan wdrożeń rozwiązań Przemysłu 4.0 – mapy drogowej transformacji w kierunku Przemysłu 4.0.
  3. Test before invest, czyli pilotażowe wdrożenia technologii – Nasz konsorcjant, firma ASTOR przeprowadza pilotażowe projekty wdrożeniowe (tzw. Proof of Concept), które pomagają zweryfikować planowaną inwestycję przed realnym wdrożeniem. Eksperci ASTOR sprawdzają i doradzają w co, kiedy i jak zainwestować, aby uzyskać najlepsze efekty dla firmy.
  4. Darmowe szkolenia oraz platforma e-learningowa – Inteligentna robotyzacja, IIoT, automatyzacja produkcji, finansowanie inwestycji – przedsiębiorcy spotykają się u nas na szkoleniach dotyczących zarówno twardych, jak i miękkich zagadnień dotyczących Przemysłu 4.0. W ramach Akademii hub4industry, organizujemy webinaria, seminaria oraz warsztaty. Udostępniamy także platformę e-learningową – Twoi pracownicy mają dostęp do darmowych kursów, przygotowanych przez ekspertów firm: ASTOR, Klastra BIM, a także naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej i Politechniki Krakowskiej.
  5. Networking i współpraca – Organizujemy sesje networkingowe i łączymy branżę przemysłową. Umożliwiliśmy już ponad 100 spotkań pomiędzy dostawcami a odbiorcami rozwiązań, przedstawicielami biznesu i władz.
  6. Program hubraum Digital Innovation powered by hub4industry – Projekt dla startupów oraz MŚP, który skupia się na digitalizacji przedsiębiorstw poprzez indywidualny mentoring techniczny, konsultacje w obszarze pozyskiwania finansowania ze źródeł zewnętrznych oraz wsparcie w implementacji i testowaniu produktów i usług w kontrolowanym środowisku ​T-Mobile Polska w biurze hubraum. ​Współpraca w programie przebiega wg. wypracowanej metodologii hubraum, rozpoczynającej się od identyfikacji use-case’u przez studium wykonalności, definicję MVP (Minimum Viable Product), wsparcie eksperckie w zakresie telekomunikacji na etapie projektowania rozwiązania, doradztwo na etapie realizacji i planowanie pilotaży z klientami końcowymi lub w zasobach T-Mobile.
  7. Wsparcie w zdobyciu finansowania – Dzięki współpracy z krajowymi i europejskimi instytucjami, ułatwiamy dostęp do finansowania inwestycji z obszaru Przemysłu 4.0 – programów i konkursów, które doceniają innowacyjne podejście do produkcji.

Opis i zakres usług świadczonych przez Sieć Badawcza Łukasiewicz- Krakowski Instytut Technologicznych w ramach sieci EDIH w projekcie pt. „hub4industry

Usługa 9. Specjalistyczne usługi doradcze w zakresie wybranych technologii Przemysłu 4.0

Rodzaje świadczonych usług:

  • kompleksowa pomoc i doradztwo w opracowaniu konstrukcji prototypowych,
  • integracja informacji procesowych przedsiębiorstwa z inżynierską oceną technologii i eksploatacji,
  • wykorzystanie Zintegrowanego Systemu Modelowania Materiałów i Procesów Inżynierskich oraz systemów modelowania numerycznego w celu podwyższenia właściwości użytkowych prototypów,
  • dobór nowoczesnych materiałów i zaawansowanych technologii wytwarzania, bazując na istniejących rozwiązaniach procesowych przedsiębiorstwa oraz wykorzystując nowoczesne procesy produkcyjne zgodnie z założeniami Przemysłu 4.0,
  • usługi B+R w zakresie opracowywania wyrobów medycznych zgodnie z wymaganiami Rozporządzenia 2017/745 (MDR – Medical Devices Regulation),
  • usługi w zakresie wstępnych badań inżynierskich kompatybilności elektromagnetycznej EMC, w tym doradztwo w zakresie spełnienia wymagań normatywnych oraz pomoc w zakresie doskonalenia badanych urządzeń.

Zakres prac będzie uwzględniał m.in. prace dotyczące doboru materiału (również opracowania nowych materiałów o znacznie korzystniejszych parametrach użytkowych czy wytrzymałościowych), badania tych materiałów w Laboratoriach Instytutu oraz pomoc w opracowaniu technologii ich wykonywania. Na etapie modelowania numerycznego zjawisk eksploatacyjnych (system np. ANSYS, Flow3D) przeprowadzona zostanie ocena użytkowa prototypu w celu podwyższenia właściwości użytkowych konstrukcji oraz optymalizacja technologii wykonania.

Szacowany koszt usługi: 111 676 zł[1]

Usługa 11. Specjalistyczne usługi doradcze w zakresie budowy zespołów B+R. Ocena gotowości startowej projektów B+R

Rodzaje świadczonych usług:

  • transfer technologii,
  • doradztwo w zakresie ochrony praw własności intelektualnej i obrotu tymi prawami,
  • specjalistyczne doradztwo w zakresie umów licencyjnych etc.
  • doradztwo w zakresie certyfikacji produktów, w tym analizę ryzyka, analizę rynku etc.

Na wstępie zostanie przeprowadzona analiza rynku technologii,  oraz możliwości wdrażania w kierunku transformacji przedsiębiorstw zgodnie z założeniami przemysłu 4.0. 

Przedsiębiorcy  otrzymają oferty z zakresu dostępnych technologii w kierunku transformacji sektora MŚP zgodnie z założeniami przemysłu 4.0., techniki transferu tych technologii, a także w konsekwencji w kolejnej usłudze (19) wsparcie w zakresie identyfikacji potencjalnych źródeł finansowania wdrożenia innowacji procesowych i produktowych.

Usługa obejmuje przeprowadzenie oceny poziomu gotowości startowej technologii- o ile klient będzie takiej analizy potrzebował.

Szacowany koszt usługi: 42 322 zł[1]

Usługa 17. Dobór materiałów w procesach technologicznych wykorzystujących zjawiska ciekłofazowe

Rodzaje świadczonych usług:

  1. diagnostyka oraz propozycja rozwiązania problemów mających miejsce w procesach technologicznych wykorzystujących obecność ciekłego metalu
  2. optymalizacja parametrów procesów produkcyjnych
  3. potencjalne usunięcie wad oraz braków w produkcji

Zakres oferowanej usługi odpowiada na wyzwania przedsiębiorców w zakresie rozwiązywania problemów materiałowych w procesach technologicznych wykorzystujących na dowolnym etapie obecność ciekłego metalu (np. odlewnictwo lub techniki łączenia tj. lutowanie).

Badania realizowane są metodą kropli leżącej z zastosowaniem szeregu procedur otrzymywania i kontrolowania kropli ciekłego metalu i wykonywane są na unikatowym w skali światowej kompleksie aparaturowym. W połączeniu z analizą właściwości termofizycznych oraz struktury materiałów, możliwe jest stworzenie kompleksowego opisu istniejących wad i problemów materiałowych.

Usługi obejmują wstępne  rekomendacje praktyczne tj.  analizy właściwości metali i stopów w stanie stałym do temp. topienia lub 1200°C, analizy właściwości ceramik do temp. 1200°C, badania zwilżalności i oddziaływania ciekłego metalu lub stopu z ceramiką, badanie gazowania ceramiki do temp. 1200°C, badania mikrostrukturalne z analizą chemiczną na granicy rozdziału metal/ceramika, przygotowania do badań zwilżalności oraz mikrostrukturalnych. Badania dla jednej pary materiałów (tzn. jeden skład metalu, jeden rodzaj ceramiki) zostaną przeprowadzone w systemie co najmniej 2-ch punktów temperaturowych i/lub 2-ie procedury badawcze.

Szacowany koszt usługi: 75 010 zł[1]

Usługa 19. Specjalistyczne usługi doradcze w zakresie identyfikacji źródeł finansowania projektów B+R

Rodzaje świadczonych usług:

  • Wsparcie w zakresie identyfikacji potencjalnych źródeł finansowania wdrożenia innowacji procesowych i produktowych.
  • Analiza i wsparcie w procesie transferu technologii, planowaniu i wdrażaniu projektów B+R. Przygotowanie niezbędnych dokumentów obowiązujących w konkursach na finansowanie projektów B+R (kompletnej dokumentacji konkursowej).

Usługa zakończy się opracowaniem dla MŚP aplikacji konkursowych umożliwiających pozyskanie finansowania projektów B+R w obszarze interwencji EDIH w perspektywie finansowej UE 2021-27.

Szacowany koszt usługi: 63 484 zł[1]

[1] W ramach każdej z usług, klient otrzyma zaświadczenie o udzieleniu pomocy de minimis na kwotę równą 50% wartości szacunkowej usługi.

Struktura Konsorcium projektu

Konsorcjanci

Lider – Krakowski Park Technologiczny

Partnerzy:

  • ASTOR
  • T-Mobile Polska,
  • Akadema Górniczo-Hutnicza
  • Politechnika Krakowska,
  • BIM Klaster,
  • Sieć Badawcza Łukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny,
  • Entra Group,
  • ReliaSol
  • IC sec.

 Całkowita wartość projektu hub4industry to 25 878 347,92 PLN, w tym dofinansowanie w wysokości 11 897 981,17 PLN z FENG.

Powrót do projektów realizowanych

[ninja_form id=17]

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds