Kolejny sukces badaczy Łukasiewicz – Krakowskiego Instytutu Technologicznego!

Czas czytania: 1 min

Dr hab. inż. Tomasz Dudziak – Lider Obszaru Badań Korozyjnych Centrum Materiałów i Technologii Wytwarzania otrzymał dofinansowanie ze Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027. Liderem projektu jest Progresja S.A. Planowana całkowita wartość projektu wynosi: 3 794 207,63 PLN.

Celem projektu: “Zrównoważony druk 3D: Odzysk tytanu z odpadów atomizacji gazowej” jest potwierdzenie możliwości bezpośredniego zastosowania proszków odpadowych
z procesu atomizacji gazowej do wytwarzania przyrostowego (druku 3D) elementów ze stopów tytanu i ze stali nierdzewnych.

Projekt kładzie nacisk na wykorzystanie proszków o rozmiarze ziarna powyżej 90 µm, które obecnie stanowi odpad produkcyjny, w wytypowanych aplikacjach o najwyższym potencjale dla zastosowania w:

  • elementach aparatury chemicznej i procesowej (przemysł chemiczny);
  • elementach dla medycyny personalizowanej (przemysł optyki okularowej);
  • strukturach o kontrolowanej porowatości do wytwarzania rurek cieplnych (przemysł elektroniczny i kosmiczny);
  • półproduktach zastępujących odlewy o długim czasie dostawy (przemysł kosmiczny).

Wybrane elementy mają specyficzne wymagania, które różnią się od tych typowych dla przemysłu wytwarzania przyrostowego. Badania wykazały, że wykorzystanie proszków
o większej granulacji w procesie selektywnego stapiania laserowego (SLM) może skuteczniej spełniać te wymagania, jednocześnie obniżając koszty i skracając czas produkcji. Brak dostępnych w literaturze naukowej danych oraz systematycznych badań nad wykorzystaniem tego surowca w technologiach druku 3D potwierdza potrzebę realizacji dalszych prac badawczo-rozwojowych.

W ramach tego zostaną określone mechaniczne właściwości materiału oraz funkcjonalne cechy finalnych produktów. Zastosowanie takich proszków przynosi korzyści nie tylko w zakresie efektywnego zarządzania zasobami, ale także w postaci istotnej redukcji wydatków i większej dostępności produkcji opartej na technologii SLM. Koszt tych materiałów jest nawet pięćdziesięciokrotnie niższy niż materiałów powszechnie stosowanych i oferowanych przez producentów drukarek 3D, a to właśnie wysoka cena stanowi jedną z głównych barier w upowszechnieniu tej technologii.

Serdecznie gratulujemy! O samym projekcie będziemy jeszcze pisać, więc obserwujcie nas po więcej informacji!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

przeczytaj również​

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

[ninja_form id=17]

This will close in 0 seconds

This will close in 0 seconds