„Nowatorska metoda wczesnego wykrywania oznak niedotlenienia płodu oraz zagrożenia porodem przedwczesnym w oparciu o analizę sygnałów bioelektrycznych rejestrowanych nieinwazyjnie z powłok brzusznych matki” to tytuł zwycięskiego projektu pod kierownictwem naszego badacza dra inż. Adama Matonia, z oddziału Łukasiewicz – Krakowskiego Instytutu Technologicznego w Zabrzu. Jesteśmy jednym z dwóch Instytutów Sieć Badawcza Łukasiewicz, które otrzymały dofinasowanie do swoich projektów przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Opracowany w ramach projektu innowacyjny system umożliwi nieinwazyjną rejestrację biosygnałów, wyróżniając się ultraniskim poziomem szumów i współpracując z dedykowaną matrycą elektrod pomiarowych. Matryca ta, wykonana metodą druku 3D z przewodzących materiałów, zapewni precyzyjne monitorowanie bioelektrycznej aktywności serca płodu (EKG) oraz skurczów macicy (EHG) zarówno w trakcie ciąży, jak i podczas porodu.
Dzięki wielokanałowej akwizycji sygnałów z powłok brzusznych matki znacznie wzrośnie szansa na uzyskanie wysokiej jakości elektrokardiogramu płodu. Optymalny kształt matrycy obejmującej dużą powierzchnię pozwoli również na efektywne śledzenie aktywności skurczowej macicy. Analiza uzyskanych danych umożliwi dokładne określenie rytmu serca płodu i jego powiązanie ze skurczami macicy – kluczowy element standardowego badania kardiotokograficznego.
Zaawansowane możliwości diagnostyczne obejmują m.in. ocenę zmienności rytmu serca oraz analizę zmian amplitudowo-czasowych w EKG, co pozwoli na wczesne wykrywanie oznak niedotlenienia i ocenę stanu płodu w przypadku nieprawidłowego wyniku badania. Dodatkowo, precyzyjna analiza elektrohisterogramu umożliwi ocenę aktywności i koordynacji komórek mięśniowych macicy, co może wspomóc przewidywanie ryzyka porodu przedwczesnego oraz monitorowanie skuteczności terapii zapobiegających temu zjawisku.
W porównaniu z szeroko stosowanymi technologiami ultradźwiękowymi, nowa metoda rejestracji i analizy biosygnałów stanowi tańszą i bardziej konkurencyjną alternatywę diagnostyczną. Przy rosnącej liczbie ciąż wysokiego ryzyka rozwiązanie to może znaleźć szerokie zastosowanie w położnictwie, w tym w dynamicznie rozwijających się usługach telemedycznych.
Wartość projektu: 1 799 018,75 zł
Wartość dofinansowania: 1 799 018,75 zł
Okres realizacji projektu: 01.01.2025-01.01.2028 (36 miesięcy)
Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Lider XV.
