Prototypowy piec do wytwarzania kompozytów metodą hot-dipping w Łukasiewicz – KIT

W Łukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny wykonaliśmy kolejny krok w kierunku zrównoważonej produkcji zaawansowanych kompozytów do zastosowań w ultra-wysokich temperaturach.

Miło nam poinformować, że wspólnie z firmą AMAZEMET zainstalowaliśmy prototypowy piec-reaktor do projektowania i wytwarzania materiałów kompozytowych metodą„ hot-dipping”. Reaktor został specjalnie zaprojektowany i zbudowany w ramach projektu kierowanego przez dr Wojciecha Polkowskiego pt. „Nowa klasa materiałów o ultra wysokiej temperaturze wykraczająca poza nadstopy” (ang. “CoSMIc: Complex Concentrated Silicides made by Melt Infiltration”).

Nowe urządzenie oferuje unikalne możliwości wytwarzania w skali laboratoryjnej kompozytów metalowo-ceramicznych w przyjaznych dla środowiska warunkach bezciśnieniowych i temperaturach do 1600˚C.

W metodzie „hot-dipping” materiał kompozytowy wytwarzany jest poprzez zanurzenie elementu o określonej porowatości i geometrii (template) w kąpieli z ciekłego metalu, w wysokiej temperaturze. W wyniku reaktywnej, bezciśnieniowej infiltracji ciekłego metalu następuje zagęszczenie elementu oraz utworzenie nowych składników struktury. Doskonałym przykładem wykorzystania tej metody jest wytwarzanie ultra wysokotemperaturowych kompozytów typu SiC/C do zastosowań w najbardziej zaawansowanych silnikach gazoturbinowych.

Nasz piec laboratoryjny będzie wykorzystany do szybkiego projektowania i wytwarzania nowej grupy materiałów łączącej cechy wysokotopliwych stopów o wysokiej entropii oraz super twardych i żaroodpornych borków i krzemków.

Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Nauki w konkursie OPUS 22.

Jest to nasz kolejny ruch w kierunku podnoszenia jakości warunków pracy dla naszych badaczy w Łukasiewicz – KIT i nie zamierzamy na tym poprzestać!

Skip to content