W dniach 24–26 czerwca 2025 r. dr inż. Andrzej Stwora oraz dr inż. Jolanta Laszkiewicz-Łukasik z Centrum Materiałów i Technologii Wytwarzania Łukasiewicz – Krakowskiego Instytutu Technologicznego uczestniczyli w wizycie studyjnej w Joint Research Centre (JRC) Komisji Europejskiej w Ispra we Włoszech.
W wydarzeniu wzięło udział jedynie dziesięciu młodych naukowców z Polski – laureatów XIII i XIV edycji programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Z dumą informujemy, że dwóch z nich reprezentowało nasz Instytut.
Joint Research Centre to wewnętrzna jednostka badawcza Komisji Europejskiej, która odgrywa istotną rolę w procesie tworzenia polityk Unii Europejskiej opartych na dowodach naukowych i rzetelnej analizie. Centrum prowadzi m.in.:
analizy eksperckie,
modelowanie danych,
prace badawcze dotyczące obronności, zdrowia publicznego, bezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju.
Podczas wizyty przedstawiciele Instytutu:
uczestniczyli w sesjach laboratoryjnych,
prezentowali własne projekty badawcze,
odbyli spotkania z badaczami JRC,
omawiali potencjalne kierunki współpracy z instytucjami Unii Europejskiej.
Wizyta była elementem działań towarzyszących prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej i stanowiła istotny krok w kierunku wzmacniania roli nauki i innowacji w budowaniu nowoczesnej Europy. Wyjazd został zorganizowany na zaproszenie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.