AI w Łukasiewicz – KIT

W Łukasiewicz – KIT poświęcamy się działalności badawczej związanej ze sztuczną inteligencją. Obszar ten specjalizuje się w prowadzeniu badań nad opracowywaniem nowych i doskonaleniem już istniejących narzędzi w obszarze sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, a także klasyfikacji czy analizy danych dla różnych obszarów przemysłu. Nasi badacze zajmują się opracowaniem systemów ekspertowych, tzw. bliźniaków cyfrowych, modeli predykcyjnych, tworzeniem i dostosowywaniem algorytmów czy metod, a także analizą oraz klasyfikacją danych.

AI (Artificial Intelligence) jest współcześnie jednym z najszybciej rozwijających się obszarów technologicznych powszechnie wykorzystywanym w wielu dziedzinach życia. Coraz częściej maszyny z powodzeniem zastępują ludzkie ręce i wykorzystywane są między innymi w sadownictwie, hodowli czy przy procesie produkcji. Dzięki sztucznej inteligencji możliwe stanie się również prawne i automatyczne klasyfikowanie materiału. Zastosowanie to pozwoli na podjęcie decyzji co do doboru tworzywa konstrukcyjnego, a technolog będzie mógł wybrać spośród materiałów, które spełniają najważniejsze kryteria takie jak: wytrzymałość, plastyczność, wydłużenie czy twardość.

Przy użyciu AI możliwa jest także budowa modeli predykcyjnych pozwalających m.in. na identyfikację składników mikrostruktury żeliwa wermikularnego na podstawie zawartości pierwiastków stopowych. W praktyce służy ona do określenia poprawności wykonania odlewu oraz doboru parametrów obróbki cieplnej dla uzyskania odpowiednich wskaźników mechanicznych wyrobu.

Skip to content