Prestiżowa nagroda dla wynalazku z Łukasiewicz – KIT! Srebrny Laur Innowacyjności 2022/2023 za materiał „DuplexCER”

Prestiżowa nagroda dla wynalazku z Łukasiewicz – KIT! Srebrny Laur Innowacyjności 2022/2023 za materiał „DuplexCER – wysokowydajna ceramika narzędziowa o strukturze dwufazowej do skutecznej obróbki nadstopów niklu” opracowywany w ramach projekt finansowanego ze środków Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu M-ERA.NET 3 został przyznany naszym wynalazcom przez Naczelną Organizację Techniczną. Projekt realizowany jest w konsorcjum międzynarodowym w składzie: Łukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny (Lider), JG Group Sp. z o.o., Institute of Materials Research (IMR), Slovenská akadémia vied / Slovak Academy of Sciences i TalTech – Tallinn University of Technology (#TUT)

Kompozyt DuplexCER to innowacyjne tworzywo łączące w sobie zalety ceramiki tlenkowej i węglikowej. Kompozyt w swoim składzie zawiera zredukowaną do ok. 40% zawartość węglika wolframu na rzecz relatywnie tanich i nietoksycznych faz tlenkowych, głownie Al2O3. Tworzywo jest otrzymywane na drodze spiekania SPS (ang. Spark Plasma Sintering) aktywowanego czynnikami fizycznymi (ciśnienie, pole elektryczne).

Podczas uroczystej gali nagrodę odebrali dr hab. inż. Piotr Klimczyk – Lider Obszaru Technik Spiekania, a jednocześnie Lider Konsorcjum projektowego oraz Grzegorz Reszka – Prezes JG Group, nasz wieloletni partner biznesowy w zakresie materiałów narzędziowych. Jest nam niezmiernie miło, że także inne Instytuty Łukasiewicza zostały nagrodzone w konkursie #NOT –  Łukasiewicz – IMN za „Materiały wzorcowe niezbędne w analizie urządzeń elektronicznych i elektrycznych wprowadzanych na rynek UE regulowany dyrektywą RoHS”, opracowane w ramach projektu #REFROHS współfinansowanego z dotacji celowej Sieć Badawcza Łukasiewicz, w którym także byliśmy konsorcjantem oraz Łukasiewicz – PIAP.

Więcej informacji na temat nagród na stronie Organizatora Konkursu: https://tiny.pl/cl9xx

Skip to content