Startuje projekt EDIH! Rozpędzamy przemysł 4.0 w polskich firmach – konsorcjum hub4industry uruchamia projekt European Digital Innovation Hub

1 stycznia 2023 roku wystartował projekt Hub4Industry – European Digital Innovation Hub. Projekt ma na celu pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom w odpowiedni sposób wdrożyć technologie cyfrowe w obszarze Przemysłu 4.0 do swojej działalności operacyjnej.

Przedsięwzięcie skierowane jest do przedsiębiorstw prowadzących swoją działalność w takich obszarach, jak: odnawialne źródła energii, inżynieria materiałowa, odlewnictwo, zaawansowane technologie wytwarzania, inteligentna robotyzacja, AI, cyberbezpieczeństwo, additive manufacturing, łączność 5G, czy IoT, a także instytucje, które chcą brać udział w cyfrowej transformacji przedsiębiorstw.

Jako działający już od 2019 roku hub innowacji cyfrowych hub4industry, zdajemy sobie sprawę, że proces automatyzacji i cyfryzacji polskich przedsiębiorstw w zgodzie z ideą przemysłu 4.0 wymaga czasu, ale przede wszystkim właściwego ukierunkowania firm i nieustającej edukacji.

Po to właśnie zbudowaliśmy nasze konsorcjum z doświadczonymi i sprawdzonymi partnerami. Wspólnie z takimi instytucjami jak: Astor, T-Mobile Polska, AGH, Politechnika Krakowska, BIM Klaster, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny, Entra Group, ReliaSol, ICsec, jako EDIH będziemy wspierać wszystkich przedsiębiorców zdecydowanych na wprowadzenie do swoich firm innowacyjnych rozwiązań technologicznych, mówi koordynatorka projektu Aleksandra Błaszczak.

Szkolenia, demonstracje, usługi doradcze, testowanie technologii w zakładach produkcyjnych to wszystko czeka na przedsiębiorców, którzy zechcą z nami współpracować. Planujemy także prowadzić szeroko zakrojone działania informacyjno-promocyjne, które pomogą zrozumieć, że nie tylko warto, ale wręcz należy wprowadzać do swoich firm nowoczesne technologie, my pomożemy to zrobić w odpowiedni sposób. Hub4industry to również działania związane z budowaniem sieci współpracy pomiędzy dostawcami technologii, odbiorcami rozwiązań, innowatorami, inwestorami oraz pomiędzy innymi EDIHami w całej Europie, mówi o projekcie Bartosz Józefowski, wicedyrektor ds. przemysłu 4.0 w Krakowskim Parku Technologicznym.

Projekt jest realizowany na terenie Polski południowej w województwach: małopolskim, świętokrzyskim i podkarpackim, ale również dla klientów z całej Polski. Operatorzy projektu za główne cele obrali sobie:

•             zwiększenie świadomości małych i średnich przedsiębiorstw w dziedzinie korzyści płynących z wdrożenia rozwiązań z obszaru Industry 4.0;

•             stymulowanie popytu na przemysł 4.0.;

•             szkolenie kadr przemysłu 4.0.;

•             wsparcie wybranych firm poprzez usługi Test before Invest.

Jestem pewna, że z naszą wiedzą ekspercką, wsparciem podmiotów finansujących projekt, a przede wszystkim z otwartością małych i średnich firm produkcyjnych, już wkrótce będziemy mogli pochwalić się wyraźnym wzrostem wskaźnika cyfryzacji w rodzimych przedsiębiorstwach produkcyjnych, dodaje koordynatorka projektu.

O organizatorze:

hub4industry European Digital Innovation Hub – hub Krakowskiego Parku Technologicznego oraz firm: ASTOR i T-mobile Polska, BIM Klaster, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny, Entra Group, ReliaSol, ICsec, uczelni: AGH, Politechnika Krakowska.

Razem tworzy kompleksowy punkt wsparcia dla firm przemysłowych, które chcą wprowadzić do swoich fabryk rozwiązania przemysłu 4.0.

Integruje kluczowe technologie i rozwiązania Fabryki Przyszłości: łączność w sieci 5G, automatyka i robotyka, IIoT, sztuczna inteligencja (AI), rozszerzona i wirtualna rzeczywistość (AR i VR), cloud computing, technologia BIM, druk 3D. Pomaga przedsiębiorstwom w poprawie ich konkurencyjności na rynku, w głównej mierze poprzez pracę nad procesami produkcyjnymi.

Dowiedz się więcej: www.hub4industry.pl

Krakowski Park Technologiczny od 20 lat współtworzy warunki dla rozwoju przedsiębiorczości. Od 10 lat prowadzi Inkubator Technologiczny przeznaczony dla początkujących firm z branży IT. Wspiera i inspiruje społeczność startupową organizując szereg wydarzeń, które pomagają weryfikować biznesowe pomysły: warsztaty, hackatony i konferencje. Realizuje program akceleracyjny KPT ScaleUp. Firmy mogą liczyć na wsparcie funduszy zalążkowych, zwolnienia podatkowe w ramach programu Polska Strefa Inwestycji i preferencyjne warunki wynajmu powierzchni biurowych. Szczególne miejsce w KPT zajmują przemysł 4.0 i branża gier. KPT współpracuje także z międzynarodową EIT Digital, której celem jest napędzanie cyfrowej transformacji w Europie. W 2019 roku został liderem konsorcjum hub4industry.

Partnerzy projektu:

ASTOR

T-mobile Polska

BIM Klaster

Entra Group

ReliaSol

ICsec

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Politechnika Krakowska

Sieć Badawcza Łukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

Skip to content